Evrenin Algoritmasına giriş

Yüzyıllardır insanoğlu bu sorunun cevabını arar durur. Şüphesiz ki Dünya’da insanoğlunun evrilişinin ilk gününden itibaren bu soru insanoğlunun aklını kurcalamakta. Tabii ki bu soru yıllar boyunca biz insanoğlu gibi evrildi. Gördüğü alanın çapı arttıkça bu sorunun çapı da, görülebilen alanın büyüklüğü oranında büyüdü durdu. Önceleri, gördüğü dağları yaratanı aramaya koyulan insanoğlu, icat ettiği ulaşım araçlarıyla ne kadar uzak mesafeye gittiyse o kadar da büyüttü bu soru için beklediği cevabı. Kimileri için bu soru, bu sorunun cevabını arayan kişileri kendi gücüyle yönetme arzusuyla doyurdu, kimileri ise bu sorunun cevabını bulmak için Dünya üzerinde görebildiği en yüksek noktaya çıktı. Kimileri yüce yaratıcıyla konuştuğunu iddia etti, kimileri ise ulaşabildiği toplulukları yüce yaratıcının ona verdiği güçle yönettiğini…

Tabii ki biz de çok eski zamanlarda bu soruya cevap bulunup bulunmadığının farkında değiliz. Dünya gezegeni; kıta hareketleri, volkanik hareketler ve diğer Dünya doğası gereği olan diğer faaliyetlerden ötürü doğal taşlara oyulmuş nesneler için 5000 yıl civarında, kâğıt ve bunun gibi nesneler için 100 yıl civarında bir ömür biçmektedir. Her ne kadar şempanze gibi primatlardan bizi ayıran en önemli unsur, bizden sonraki kuşaklara bilgi aktarabilme kapasitemiz olsa da bu durumun da bir sınırı olduğunu bilmek gerekmektedir. İşte bu sebep yüzünden Dünya gezegeninin evrimi sürecinde İnsan DNA yapısında primatların bu soruya ne gibi cevaplar verdiğinin farkında değiliz.

İşte en eski soru;

“Biz nasıl var olduk?”

Ve bu soruya vermeye çalıştığım cevabı, bu kitabın sayfalarında topladım.

Ben kimim?

1983 yılında Konya'nın Ilgın ilçesinde doğdum. Ortaokulu Akşehir Anadolu Lisesi'nde, Liseyi ise İvriz Anadolu Öğretmen Lisesi'nde tamamladım.

Lisans öğrenimimi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde, Yüksek Lisans öğrenimimi ise Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yine aynı alanda "Sosyal ağların öğrenme amaçlı kullanımı" konusunda yazdığım tez ile tamamladım.

Çeşitli veritabanı otomasyonu projeleri yazdım ve bu projeler halen bana ihtiyaçları olmadan kendi alanlarında sessizce ama bir çok kişinin işlerini kolaylaştırarak çalışmaya devam ediyorlar.

Ben ise İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak öğretmenlere teknoloji entegrasyonu konusunda hizmetiçi eğitimler düzenlemeye devam ediyorum.

İletişim Bilgilerim

Telefon : +905054305723

Mail : cimenwd@gmail.com - ali@cimenwd.com